Bazen terk etmek zordur

Bazen terk etmek zordur

Yarıyıl tatilinde bir takım çocuklar ailelerinden farklı kayak, uzay benzeri kamplara gitti. Bir Takım çocuklar ise ailelerinden ayrılamadıkları amaçlı, gece arkadaşlarında kalma zevkini meydana geldiği benzeri bunu da kaçırdı. Zira ailelerinden ayrılmakla alakalı kaygıları vardır. Kaç yaşında olursanız olun, sevdiklerinizden terk etmek kolay değil ciro. Üzülürsünüz, terk etmek istemezsiniz. Şayet hayat sürdürür. Alışırsınız, alışmasanız da yapmanız gerekenleri yapar, ayrılığın kaygısını sakinleştirmeye çalışırsınız. Şayet bir takım vatandaşlar, bilhassa çocuklar ayrılıkla baş ediyor zorlanır. Bu güçlük eğlenceleri, başarıları ve yepyeni fırsatları engeller. Gelişimsel olarak altı ay-üç yaş içinde çocuklar, enbaşta annelerinden olmak üzere yakınlarından terk etmek istemezler. Yabancılara ve başka yerlere reaksiyon gösterirler. Ayrılmaları gerek duyulduğunda endişe duyar, reaksiyon gösterir ve ağlarlar. Siz mutfakta yiyecek hazırlarken, odasından sizlere seslenir. “Mutfaktayım,” dersiniz, rahatlar, kalkmadan oyununa sürdürür. Bu mesafeli olarak sürdürür. Güvenilir olmak, varlığınızı farketmek onu rahatlatır, kaygısını karşılar. Şayet şayet sizden cevap alamazsa, ağlayarak koşar. “Ne oluyor, buradayım,” dersiniz. Boynunu büker, halen korku içindedir ve ağlıyordur “Gittin sandım” der. İşte bu, ayrılık kaygısıdır.

BEBEKSİ KONUŞMAYIN

BEBEKSİ KONUŞMAYIN

Bebekler doğum esnasında başlayarak etraflarının onlarla kurduğu sözel kontakt yardımıyla ana dillerini öğrenirler. Bu sebeple doğduğu andan bu yana bebekle konuşmak çok mühimdir. Bebeğe bakım verici bireylerin bebekle kurdukları sözel uyaranlar arttıkça, bebeğin lisan gelişimi zenginleşmektedir. Bu sebeple kendisiyle az konuşulan, bakım imkanı sunan bireyin, annenin az sözel kontakt kurduğu çocuklarda lisan gelişimi gecikmektedir. Aynı biçimde genç yuvalarında yükselen bebeklerin lisan gelişimi geriye kalır. Bunun sebebi yalnızca uyaran azlığıdır. Bakım verenlerin az konuştuğu, bebekle sözel ilişkinin az meydana geldiği vaziyetlere tv eklenebilir. Kendileri konuşmasa da televizyonun çocuğun lisan gelişmesini sağlayacağını düşünen aileler sıkıntı yaşamaktadır. Ama bebekle beraber seyreder ve onla beraber izlenenleri sözel olarak paylaşır, konuşurlarsa sıkıntı çıkmaz. Ev içerisinde ve etrafında kurduğu sözel kontakt çocuğun konuşma gelişiminin yanında sıhhatli lisan öğrenimi amaçlı de mühimdir. Pekçok yetişkin çocuklarla konuşurken ‘bebeksi’ konuşmaya çalışır. Halbuki bebeğin öğrenmesi gerekli olan, normal konuşma dilidir.

Bak şu konuşana

Bak şu konuşana

Konuşabilmek en mühim yeteneklerimizden biridir. Konuşmamız ya da konuşamamız bize pekçok problemi ya da özelliği anlatır. Yetişkin dönemde konuşma şeklimiz, hızımız, kullandığımız kelimeler, ses tonumuz çok birşey söyler. Konuşmanın önemi çocukluk çağından başlar. Önceleri bir dilimiz ağlamaktır. Lisan gelişimi amaçlı 8-18 ay içinde çocuğun önce kelimelerini söylemesi bilave edilir. Aileler konuşması geciken çocuklarından meydana geldiği civarı, Bebekler, bir sıkıntı yoksa doğarken konuşma ve lisan becerisi ile doğar. Bizzat dili kullanamasa da bebeklerin lisan öğrenimi doğumla başlar. Sesleri duyarlar. İsteklerini farklı sesler çıkararak bildirirler. Altıncı aydan ardından “Ba-ba-ba,” benzeri hecelemeler olur. Bebeklerin doğuştan getirdikleri bu yeteneklerini kullanmalarını ve geliştirmelerini etkileyen farklı etmenler vardır. Şunlar, bilimsel, gelişimsel ve psiko-sosyal olarak ayrıştırılabilir. Işitme problemi, görme problemi ve yarık damakdudak benzeri sıkıntıları meydana gelen çocukların konuşmalarında da sıkıntı çıkar. Bununla Birlikte zihinsel gerilik, serebral palsi, otizm, yaygın gelişimsel sorun benzeri vaziyetler lisan gelişiminde sıkıntılara ne sebeple olur. Lisan gelişmesini etkileyen en mühim faktörlerin en başında toplumsal etraf ciro.

Boşanma sürecindeki çocuklar

Boşanma sürecindeki çocuklar

Eşimle aramızdaki sıkıntılar sebebinden bölünmeye hüküm verdik. Fakat sekiz yaşında bir kızım var. Onun bu vaziyetten etkilenmemesi amaçlı ne türlü davranmalıyım?Günümüzde süratle yükselen boşanmalardan maalesef en bir sürü çocuklar kayıp görüyor. Fakat huzursuz bir evliliği; sadece çocuklar amaçlı aynı ritimde devam ettirmeye çalışmak da, en az boşanmak civarı onlara kayıp verebiliyor.
Aile; çocuğun temel itimat ihtiyacının karşılandığı, anne-babanın model alınmasıyla kimliğinin oluştuğu en minik toplumsal birimdir. Aile ilişkileri sıhhatli olmadığında, çocuğun psikolojisinde temel bir endişe bakımından zor travmaya civarı bir sürü sorun yaşanabilir. Bu durumda; genç şu reaksiyonları gösterir: Derslere kendini verememe, mutsuzluk, sinirlilik, beslenme ve uyku düzeninde bozulma, sevdiği uğraşlara alakasının düşmesi, toplumsal ilişkilerinde sıkıntılar… Boşanmanın, çocuklar üzerinde tesirinin ek olarak az olması için; öncelikle ebeveynlerin birbirlerini kötülememesi gerekir. Bununla Birlikte eşlerin çocukla müzakere günlerini, birbirlerini cezalandırmak amaçlı ertelememeleri de mühim. Çocuklara boşanmadan sorumlulukları olan olmadıkları, onları sevmeye aynı ritimde devam edecekleri de söylenmelidir.

Böbrek taşı ve cinsel sıkıntılar ve Doğum muayene hapı kullanımı

Böbrek taşı ve cinsel sıkıntılar ve Doğum muayene hapı kullanımı

İki yıldır böbreğimde kaya var. Nişanlımla ilişkiye girdikten ardından vajinasında ağrı oldu. Sebebi, böbreğimdeki kaya olabilmektedir mi? Kaya, cinsel yaşamı etkiler mi? Böbrek taşları; erkeğin cinsel hayatında negatif etkiler yaratabilir. Kaya böbrekten idrar kanalına gerçek sokak almış ve mesaneye gerçek ilerliyorsa; kuvvetli ağrı, bitkinlik, halsizlik, hayattan zevk alamama, isteksizlik ve ereksiyon sıkıntıları meydana çıkabilir. Böbrek taşları bazen prostat içerisinde de sıkışıp kalabilir. Ne var ki erkekteki böbrek taşının, bayanın cinsel işlevleriyle alakalı bir sorun yaratması olası değildir. Cinsel ilişki sonrasında vajinada hissedilen ağrı; ybul, kist ya da enfeksiyon benzeri fizyolojik bir nedene ilişkili olabilmektedir. Fizyolojik değilse, ruhsal de olabilmektedir.
Âdetimden 14 gün öncesinde doğum muayene hapı aldım, bir gün ardından da ilişkiye girdim. Hapı bırakmamama nazaran hamile kalmış olabilmektedir miyim?Doğum muayene hapları; içeriğindeki hormonlar sebebiyle özel kullanım gerektiren haplardır. Bu hapları ilişkiye girmeden öncesinde kullanmak, kadını hamileliğe karşın savunmaz. Doğum muayene haplarına âdetin önce bugünü başlanmalı ve 21 gün süresince itinalı olarak kullanılmalıdır. 21’inci hapın alınmasının sonrasında bul verilir ve ek olarak bayanın âdet olması beklenir.

Hep şansla olmaz

Hep şansla olmaz

Son 3 lig mücadelenini kaybeden Beşiktaş, Sivasspor karşısında salt galip gelmek zorundaydı. Bunu da başarmıştı, ama ne türlü başardı?İlk devreye baktığımızda; Ernst ve Necip’in çalışkanlığı, Guti’nin kalitesiyle ortada alanda oyunun kontrolünü eline alan bir Beşiktaş vardı alanda. Holosko ve Tabata etkisizlerdi ama sol kanadı bir sürü sıkı kullanan İbrahim Üzülmez ve ara ara da Hilbert yardımıyla Beşiktaş kenar organizasyonlarında başarılıydı. Goller de bunun gibi geldi esasen. Pas alışverişini sıkı yapan ve yaratıcı paslarıyla oyunu yönlendiren Guti yorulup oyundan düşene civarı Beşiktaş iyiydi. Okumaya devam et “Hep şansla olmaz”

Turu kolayladı

Turu kolayladı

Bu Beşiktaş’ın, Porto’dan puanla dönmesi benim amaçlı sürpriz. Sebep eksikleri, sebep ligdeki oyun kalitesini düşündüğümüzde Porto benzeri bir rakipten dış sahada edinilen puan, bir puan dahi olsa bir sürü mühim. Bu bir puan, Viyana’da CSKA Sofya’nın Rapid karşısındaki galibiyeti ile birleşince Beşiktaş yerine bir üst turun garantisi olarak yaşanıyor çoğalış. Büyük Ihtimalle geliyor olacak haftadan bu yana Quaresmalı bir BJK izleyeceğiz. Ama geçmiş 4 karşılaşmayı göz önünde bulundurduğumuzda Quaresma’nın eksikliğinin bir sürü farklılık edildiği tartışılmaz. En mühim noksan de oyun yapısındaki öndeki üçlü organizasyonu oluşturamadı bir çeşitli Beşiktaş… Zira gerçek kanat oyuncusu olarak tek Quaresma var kadroda. Ne Holosko, ne Nihat, ne de ara ara kullanılan Tabata bu görevin altından Quaresma benzeri kalkamıyor. Schuster’in bu oyun yapısında Quaresma hakikaten mühim bir etken. Bu yüzden Quaresma’sız edinilen puandan bir sürü, bundan ardından onla beraber neler yapılacağına bakmak ek olarak mühim. Okumaya devam et “Turu kolayladı”

BURSA PUANA SEVİNMELİ

BURSA PUANA SEVİNMELİ

2-2’lik sonuçla iki adet duran top golü vardı. Bu toplarda gol vuruşları civarı, gösterişli kullanılan atışların da bir sürü tesiri var.Antalyaspor oyunu 2-0’a getirince belki de her biri benzeri ben de Antalya’nın oyunu kopardığını düşündüm. Ama 2. farklı hiç bu gibi oynanmadı. Her iki yön da kazanabilirdi ama oyunun 2-2’ye gelmesi Bursaspor’dan bir sürü Antalya’nın yoksunluğundan kaynaklandı. Belki de Bursaspor bilhassa önce yarıda bu sezonki en berbat oyununu oynadı. Okumaya devam et “BURSA PUANA SEVİNMELİ”

Ve sezonun bitişi

Ve sezonun bitişi

Açıkçası Galatasaray amaçlı benim düşünceme göre sezonun en mühim mücadeleninde tribünlerin dolu olmaması hepimize ‘acaba neden?’ diye sordurdu. Galatasaray taraftarının en mühim yatıştırmaya meydana gelmesine nazaran ümidi yok muydu? Netice belki onları haklı çıkardı şayet alana bakınca önce yarısı balansta giden bir oyun ve Galatasaray’ın bulduğu 2-3 pozisyon vardı. İkinci yarının başından bu yana 4-3-3’ten 4-1-4-1’e dönen Galatasaray tempoyu da artırarak mühim bir stress kurdu. Pozisyon belki yoktu şayet tüm oyunu Gaziantep’in alanına yıkan ve zorlayan bir Galatasaray vardı. Şayet benzer biçimde bunun için yanıt verebilen korunma anlayışlı bir Gaziantep’le karşın Okumaya devam et “Ve sezonun bitişi”

Çok talep eden kazandı

Çok talep eden kazandı

Maç içerisinde o civarı çok değişkenlik oluyor ki; oyun iki tarafa da daima gidip geldi. Maça başlarken, daha balanslı bir ortada alan kurgusu meydana gelen Beşiktaş, rakip 10 birey kalınca Nobre’yi oyuna sokarak, ileride daha çok adamla uğraş etti ve fazladan hücumu düşündü. Trabzon ise 10 birey kalmasına nazaran “Ben bu şekilde de kazanabilirim” iletisi verici oyun anlayışıyla başladı 2. yarıya. Üstelik pozisyon da buldu. 61. dakikada ise Jaja’yı çıkarıp Ceyhun’u oyuna alarak “Kaybetmesem de iyidir” mantığıyla oyuna aynı ritimde devam etti. Golü de bundan daha sonra yediler. Değişkenlerden biri daha devreye girdi. Bir duran top ve Trabzonspor’un beraberlik golü geldi. Bu golden daha sonra Sivok’un atılmasıyla birlikte oyunun resmi yeniden bambaşka bir durum aldı. Okumaya devam et “Çok talep eden kazandı”